Tahvil Nedir, Faizleri Ve Çeşitleri Nelerdir, Nasıl Alınır?

Tahvil Nedir, Faizleri Ve Çeşitleri Nelerdir, Nasıl Alınır?

Tahvil,  bir tür yatırım aracı olarak tanımlanabilir. Daha geniş bir şekilde açıklanacak olursa, sahibine faiz getirisi sağlayan bir senettir. Devlet ya da özel şirketler tarafından çıkarılır ve piyasaya sürülür. Çıkarılma amacı ise bir nevi borç almaktır. Alınan borç sermaye olarak kullanılır. Tahvil de bu süreçte sahibine faiz getirisi sağlar. Bu senetler yazılıdır. Aynı zamanda tahvillerin vadesi bir yıldan daha fazla olur. Tahvil bir özel şirket tarafından borçlardan kurtulmak amacıyla çıkarılabilir. Alınan tahvilin sahibine şirket tarafından belirli dönemlerde faizler ödenir. Vade sonunda da şirket, tahvili ana para karşılığında geri alır. Tahviller genel olarak bu şekilde kullanılıyor. Tahvillerin temel olarak kuponlu ve kuponsuz olmak üzere iki tür vardır. Bir de devlet tarafından yurt dışına satılan Eurobond vardır.

Kuponlu Tahvil

Kuponlu tahvil, üzerinde kuponlar bulunan tahvil senetlerine denir. Bu kuponlar koparılabilir ve faiz döneminde kullanılarak hak edilen kazanç alınır. Kupon sayısı vadeye ve faiz dönemlerine göre değişir.

Kuponsuz Tahvil

Kuponsuz tahvillerde faiz getirisi yoktur. Yani kupon verip kazanç elde edilemez. Nominal değer üzerinden bir iskonto uygulanması ile kazanç sağlanır. Bir nevi faiz ile alınan para en başta alınır. Yatırımcılar, devletin ve özel şirketlerin sunduğu tahvilleri bizzat yazılı senet olarak satın alırlar. Her iki tahvil türünde de kazanç elde edilebilir ancak risk oranı da vardır. Devlet tahvilleri çok daha az riskli olur.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir