Swap Nedir ve Nasıl Yapılır

Swap, genelde para akışı amacıyla sarfedilen bir terim bulunduğu amacıyla pek çok şahıs doğrulusunda araştırılmaktadır. Peki, Swap nedir, hangi sektörlerde ne nedenle sarfedilen bir sözcükdir? Swap prosedürü nasıl yapılır ne manaya gelir? TDK açıklaması bu hususta nasıldır işte bütün detaylar ile Swap sözcük manası ve ile ilgili merak edilen bütün konular.

Swap, son zamanlarda adı sıkça duyulmakta olan bir kavramdır. Swap ne demek ve swap prosedürleri nedir hususları ile ilgili hazırladığımız yazımız ile; bu konular ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. Swap ve swap prosedürleri ile ilgili bütün lüzumlu bilgileri, sizler amacıyla derledik.

Swap Nedir?

Swap, son zamanların en çok duyulan terimlerinden birisidir. Birçok şahıs doğrulusunda, bugünümüzde bu terim merak hususu durumuna geldi. “Swap” kısaca; finans aleminde çok sarfedilen ve de iki tarafın finansal araçlarını takas ettikleri bir sözleşmedir. Dolayısıyla, swap prosedürleri de; bu sözleşmeden doğar.

Swap ne demek sorusuna yanıt olarak; “Swap” sözcüğü, TDK’ya göre; “değiştirmek” ya da “takas etmek” anlamlarına gelir. Swap sözcüğü de çoğunlukla, finansal açıdan; değiştirmek ve takas etmek anlamlarında kullanılır. Finans aleminde, iki tarafın finansal araçlarını takas ettikleri bir sözleşme olarak nitelendirilebilir.

Swap, nakit akışını değiştirmek amacıyla yapılacak bütün finansal anlaşmalar olarak da açıklanabilir. Çünkü iki tarafın arasında sabit ya da parametre faiz oranlı ödemeler söz hususudur. Bu ödemeler, belirli bir vakit boyunca; döviz swap prosedürlerince değiştirilir ve de taraflar arasında sözleşme ile prosedürler gerçekleştirilir.

Swaplar; döviz kurlarına, faiz oranlarına, hisse senedi endekslerine ve emtia fiyatlarına göre prosedür görebilmektedir. Çoğu opsiyonlardan ve vadeli prosedür sözleşmelerinden değişik olarak swap, borsada prosedür gören bir enstrüman değildir. Bunun yerine swap, tezgah üstü piyasalarda prosedür görmekte olan bir sözleşmedir. Döviz swapı ya da faiz swapı prosedürleri, piyasada en vakitgelen karşılaşılan swap türleridir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir