Likitide Hakkında Bilgi

Bir ürünün Likit olması kolayca ne kadar hızlı bir halde paraya yani nakde çevrilebilme durumunu gösterir. Bir parayı başka bir para birimine doğrusu döviz alışverişi yapmak kadar daha likit bir finansal varlığı bulmak sanırım zor olacaktır. Netice itibariyle karşılıklı takası yapılan iki finansal ürün para birimleri olunca, Forex piyasası da otomatik olarak dünyanın nakde en basit ve en hızlı çevrilebilir piyasası olma özelliğine kavuşmaktadır.

Döviz ticaretinin yanı sıra menkul kıymetler bir öteki nakde en hızlı bir halde çevrilebilen finansal ürünlerdir. Örneğin, hisse senetleri , vadeli işlem sözleşmeleri, yatırım fonları, tahvil-bono benzer biçimde ürünleri tek bir tuş ile anında nakde çevirebilirsiniz. Günlük yaşamımızda nakde çevrilebilir bir çok mal ve hizmetlere de haiz olabiliriz. örneğin arabamızı satarak nakde dönebiliriz.. Ama arabayı herhangi bir finansal ürün ile karşılaştırdığımızda menkul kıymetler araba örneğine gore daha likittir.  Bir gayrimenkulü satmak ise otomobile kıyasla daha uzun bir zaman diliminde gerçekleşecektir. Dolayısıyla araba alım satımı, ev alım satımına göre daha likittir. Ev alım satımı ise arsa, arazı yada tarla şeklinde taşınmaza gore çok daha likittir. Bu şeklinde bir çok örneği malların likiditesine göre sıralayabiliriz.

Eğer bir mal veya finansal varlık ne kadar likit ise, o ürüne ilişkin el değişiklik miktarı o aşama yüksektir. El değişim miktarı aslında ürüne ilişkin ticari işlemin yoğunluğunu göstermektedir. Ticari işleme konu olan ürün üzerinde gerçekleşen işlem miktarı fazlalaştıkça, o ürünün işlem hacmi de yükselir. Bu, ticarete konu olan ürünün likiditesinin artmasına sebebiyet verir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir