Forex’e Yeni Başlayanlar İçin Önemli Tavsiyeler

Yatırım işlemlerini, istikrarlı ve disiplinli bir şekilde yapabilmek için kesinlikle kendinize bir hedef koymalısınız. Bu hedef ulaşmak için bir plan yapmalı ve istikrarlı bir şekilde ilerlemelisiniz. Belli bir hedefe ilerlemek, yalnızca para kazanma düşüncesiyle hareket etmekten, çok daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Belirlediğiniz hedefe ulaşmak için daha mantıklı kararlar alırsınız ve kazanmış olduğunuz başarıyı net bir halde görürsünüz.
Kendinize bir hedef belirlemeden, hangi yatırımın sizler için en iyisi olduğuna da karar veremezsiniz. Yatırım için ayırdığınız para ile hangi piyasada, iyi mi işlemler yaparak, ne kadar kar etmek istediğinizi bilmelisiniz. Yalnızca “şurada yatırım yaparak para kazanacağım”dememelisiniz.
Önemli olan konulardan birisi de kar/zarar oranıdır ve piyasaya yatırdığınız paradan kazanç sağlayabilmek için bunu belirlemelisiniz. Para yönetimini sağlamadan, hedefinizi de tam olarak belirleyemezsiniz ve meçhule doğru yol alırsınız.
Yatırımcı Profilinizi Belirleyin
nasıl bir yatırımcı olmak istediğinizi bilmeniz de en az hangi piyasada işlem icra ettiğinız kadar önemlidir. Bir grup yatırımcı, aynı eğitimleri almış ve aynı yatırım çalgılarıyla işlem yapıyor olsa bile birbirinden farklı sonuçlar elde edeceklerdir. Bunun sebebi, farklı yatırımcı profillerine haiz olmalıdır. Bu yüzden hepsi piyasaları ve yaşanan hareketleri, farklı şekillerde yorumlayacaktır. Böylece elde edilecek sonuçlar, birbirinden farklı olacaktır.
Uzun, orta ve kısa vadede yatırım yapmak, tamamen yatırımcının seçimine bağlıdır. Bazı yatırımcılar kısa vadede meydana gelen hareketleri değerlendirmek ve hemen bir sonuç elde etmek isteyecektir. Bazıları ise daha güvenli bir şekilde yatırım yapmak için orta yada uzun vadeyi seçecektir. Tüm bunlar, yatırımcı profilinin ve yatırıma bakış açısının farklılığından meydana gelmektedir. Bundan dolayı sizler de beklentilerinize nazaran kendi yatırımcı profilinizi belirlemeye çalışmalısınız.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir