Forex Piyasası Hakkında Önemli Bilgiler

Yatırım hakkında çok bilgisi olmayan kişiler için belli başlı enstrümanlar vardır. Akıllara ilk gelenler ise dövizler, altın ve hisse senetleri olacaktır. Ama finans piyasalarında işlem gören daha birçok yatırım aracı bulunmaktadır. Hatta bir ihtimal aklınıza gelen bu yatırım enstrumanları, sizin için uygun olmayabilir; ama öteki yatırım enstrumanlarına göz attığınız vakit mutlaka birkaç tane bulabilirsiniz.
Yatırım araçlarını; değerli madenler, sanayi metalleri, gıda maddeleri, ormancılık mamulleri, kimyasallar, hammaddeler, enerji ve tarım ürünleri olarak ana gruplara ayırmak mümkündür. Bu gruplardan da anlayacağınız benzer biçimde birçok yatırım aracı, finans piyasalarında sizleri beklemektedir.
Hangi piyasada işlem yapacağınızı belirlediğiniz gibi yatırım enstrumanlarını da incelemeli ve sizin için uygun olanlardan bir portföy oluşturmalısınız. Burada dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan en önemli nokta, tek bir yatırım aracıyla işlem yapmak yerine bir portföye yatırım yapmaktır. Tüm paranızı, tek bir yatırım aracına yatırarak, hem risklerinizi bununla birlikte teminatınızın hepsini kaybetme mümkünlığını arttırırsınız. Bu yüzden yatırım araçlarını incelemeli, özellikleri hakkında bilgi sahibi olmalı ve sizin yatırım beklentilerinize uygun olanlarla işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz.
Piyasa takibi ve çözümleme oluşturmaya Alışın
Yatırımlardaki başarılarınızla direkt ilişkili olan iki önemli konu, piyasa takip edeni ve analiz yapmaktır. Yatırım çalgılarının değerlerinde yaşanmış olan dalgalanmalar, belli faktörlere bağlıdır. Örneğin; altın fiyatlarında görülen değişimlere ilişkin haberlere göz atacak olursanız ABD ekonomisinde yaşanmış olan bir gelişmenin ne kadar etkili bulunduğunu görürsünüz.
Eğer altın fiyatlarının hangi faktörlerden etkilendiğini bilmezseniz yaşanan değişimleri de anlayamazsınız. Fiyatlarda görülen düşüş ve yükselişlere göre kar edilmiş olduğu için değişimleri yorumlayamamanız halinde mantıklı işlemler de yapamazsınız.
Piyasa takibi ve analiz yaparak, yatırım enstrumanlarının fiyat değişimlerini yorumlayabildiğiniz şeklinde hangi seviyelerden alım – satım yapacağınızı da anlamış olacaksınız. Açıklanan ekonomik veriler, meydana getirilen konuşmalar, ülkelerin birbiri ile ilişkisi şeklinde önemli mevzuları sürekli takip etmelisiniz. Fiyat grafiklerinde görülen dalgalanmaları analiz etmelisiniz. Analizler sonucunda destek – direnç benzer biçimde önemli noktaları öğrenmiş olacaksınız ve böylece çok daha doğru seviyelerden işlemlerinizi gerçekleştirebileceksiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir