En Kazançlı Yatırım Araçları: Eurobond ve Opsiyon Sözleşmeleri

Avrovil adıyla da malum Eurobondlar, alternatif enstrümanlardandır. Ülkeler dış borçlanma için yüksek işlem hacimli dövizler cinsinden borçlanma senedi ihraç ederler. Eurobond bu enstrümanlardan birisidir. Devlet veya şirketlerin kendi ülkeleri haricinde kaynak sağlamaları için geliştirilen ürünlerdir.
Uzun vadeli olan Eurobondlar, uluslararası piyasalarda yabancı para birimleri üzerinden satışa sunulmaktadır. Büyük miktarlı işlemlerde alımı, düşük riskleri ve vergi avantajı ile tercih edilmektedir. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise değerinin satış işleminin gerçekleştiği gün piyasa değerleri üzerinden hesaplanıp, son faiz ödeme gününden satış işleminin gerçekleştiği güne kadar biriken faizin göz ardı edilmemesi gerektiğidir.
Türkiye’de Eurobondlar; Japon yeni, dolar veya Euro cinsinden borçlandırmaktadır. Cazip enstrümanlardır ve getirilerinin yüksek olması nedeniyle tercih edilirler. Yabancı paranın getirdiği avantajları da bununla beraber getiren enstrüman, bankalar tarafından satışa çıkarılmaktadır. Ülkemizde birçok banka üzerinden Eurobond yatırımı yapılabilmektedir.
Opsiyon Sözleşmeleri
İki taraf içinde yapılan ve alıcıya, ösöylediği belirli bir tutar karşılığında, belli bir vadeye kadarbugünden belirlenen bir fiyat üzerinden opsiyona dayanak teşkil eden bir dayanak varlığı, alma yada satma hakkı veren sözleşmelerdir. Bu özellikleri ile varantlara benzetilirler. Satıcıya ise alıcının bu sözleşmeden dünyaya gelen hakkını kullanması durumunda sözleşmeye mevzu olan dayanak varlığı satma veya alma yükümlülüğü getirmektedir.
Ülkemizde Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası vasıtasıyla işlem gören opsiyon sözleşmeleri;hisse, hisse endeks ve Dolar/TL cinsindendir. Opsiyonlar söz konusu üründe yatırımcıya alım yada satım hakkı verirken, bu işlem iki taraf arasında yapılmış bir anlaşmadır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir