Türkiye yeni Çin mi olacak

Türkiye ve Çin arasındaki ilişkiler ve ABD’nin yaptırımlarının arkasındaki gizli amaçları bu yazımızda sizler için derledik.

ABD’nin Türkiye’yi hangi sebeple Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi’nden (GTS) çıkardığı belli oldu. Bir takım Amerikan şirketi ile ticaret dernek ve kuruluşlarının meydana getirdiği GTS Koalisyonu’nun raporuna göre Çin’e 23 Mart’tan itibaren getirilen ek gümrük vergileri sebebiyle ABD’li şirketler aynı mamülleri gümrük vergisi ödemeden alabilecekleri ülkeler olan Türkiye, Hindistan, Endonezya, Tayland ve Kamboçya’ya yöneldi. Türkiye bu durumdan en çok yararlanan ikinci ülke oldu. Türkiye’den GTS kapsamında oluşturulan ithalatın yüzde 97’sini Çin’e ek vergi getirilen mamüller oluşturdu. Türkiye’nin 2018’in ilk çeyreği ile 2019’un aynı devresi arasında GTS kapsamında ABD’ye ihraç ettiği, Çin’e ek vergi getirilmiş olan mamüllerin tutarı 40 milyon doları buldu. Aynı dönemde ihraç edilen başka mamüllerin tutarı ise 1 milyon dolarda kaldı.

Türkiye’yi 17 Mayıs itibariyle Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi’nden (GTS) çıkaran ABD Başkanı Donald Trump’ın kararının sebebi belli oldu. Bir takım Amerikan şirketi ile ticaret dernek ve kuruluşlarının meydana getirdiği GTS Koalisyonu’nun (The Coalition for GSP) raporuna göre Çin’e 23 Mart’tan itibaren getirilen ek gümrük vergileri sebebiyle ABD’li şirketler aynı mamülleri gümrük vergisi ödemeden alabilecekleri ülkeler olan Türkiye, Hindistan, Endonezya, Tayland ve Kamboçya’ya yöneldi.

ÇİN’İN GTS KAPSAMINDA İHRAÇ ETTİĞİ ÜRÜNLERİN YÜZDE 75’İNE EK VERGİ GELDİ

Çin’e getirilen ek vergilerle bu ülkeden GTS kapsamında ithal edilen mamüllere yüzde 22, başka mamüllere yüzde 15 vergi getirilmişti. Çin’in GTS kapsamında ihraç ettiği mamüllerin yüzde 75’inden çoğu ABD’nin 1974 tarihli ticaret yasasının “Section 301” maddesi uyarınca ek gümrük vergileri koyduğu mamüller listesine girdi. Bu listede et ve sütten, su mamüllerine, sebze meyveden bakliyata, tahıldan tekstile, kimyasallardan elektrik ve elektroniğe kadar 1300’ün üstünde ürün yer alıyor. ABD’li şirketler de ek vergi ödemek yerine bu mamülleri Çin yerine kafasını Hindistan ile Türkiye’nin çektiği GTS kapsamındaki ülkelerden tedarik etme yoluna gitti. Böylece Trump’ın koyduğu vergiler amacına ulaşamadı.

EN ÇOK HİNDİSTAN’A YARADI

14 Mayıs’ta yayınlanan rapora göre bu durumdan en çok Hindistan yararlanırken, Türkiye en çok yarar gerçekleştiren ikinci ülke oldu. Bunun üstüne ABD Başkanı Donald Trump, ilerlemiş ekonomisini gerekçe göstererek, birtakım mamüllerin ABD’ye gümrüksüz girişine imkân gerçekleştiren ve gelişmekte olan ülkelere yayılan Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi Programı’ndan Türkiye’yi çıkardı. Çin’e getirdiği ek vergilerle üretimin ABD’ye dönmesini amaçlayan Trump, ABD’li şirketlerin bu mamülleri gümrük vergisi ödemeden Türkiye ve Hindistan gibi GTS kapsamındaki ülkelerden tedarik etme yoluna gitmesi üstüne 4 Mart’ta her iki ülkeyi de programdan çıkarabileceğini duyurmuştu. Uyarının üstünden geçmesi gerekin 60 günlük vakit 3 Mayıs’ta sona erdi. Trump, Türkiye’yi GTS’den çıkarırken, Hindistan amacıyla şimdilik bir açıklama yapmadı. Öte yandan Endonezya ve Tayland da izlemeye alındı.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir