Türkiye-Gürcistan hattında “yüklü” plan

TCDD Nakiyecilik AŞ’den alınan bilgiye göre, Gürcistan Demiryolları Lojistik ve Terminal Yönetim Şirketi ile TCDD Nakiyecilik AŞ heyetleri, Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demir Yolu Hattı’nın daha da etkinleştirilmesi amacıyla 17 Haziran’da Ankara’da bir araya geldi.

Gürcistan heyeti, toplantı evvel TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun ve TCDD Nakiyecilik AŞ Genel Müdürü Erol Arıkan’a iadeyi ziyarette bulunurken, görüşmelerde Türkiye ile Gürcistan demir yolu şirketleri arasındaki iş birliği değerlendirildi.

Ziyaret sonrasında, Gürcistan Demiryolları Lojistik ve Terminal Yönetim Şirketi ve TCDD Nakiyecilik AŞ arasında, BTK Demir Yolu Hattı’nın daha etkin ve verimli duruma getirilmesine yönelik mutabakat zaptı imzalandı.

Söz hususu zapt çerçevesinde, Türkiye-Gürcistan ve Azerbaycan iş birliğiyle yaşama geçirilen hat üzerinden oluşturulan iki ülke arasındaki taşımaların senelik en az 500 bin tona çıkarılmasına yönelik yol haritası belirlendi.

ALTYAPI GELİŞTİRİLECEK, TAŞIMA ARTACAK

Gürcistan Demiryolları Lojistik ve Terminal Yönetim Şirketi Direktörü Lasha Akhalbedashvili ile TCDD Nakiyecilik Lojistik Dairesi Başkanı Mehmet Altınsoy doğrulusunda imzalanan mutabakat zaptı ile iş birliğinin daha da geliştirilmesi amaçlanıyor.

Her iki ülkenin demir yolu şirketleri, demir yolları ve lojistik sistemi içersinde stratejik ve ekonomik iş birliği yaparak transit taşıma potansiyellerini en üst düzeye çıkarmayı, Gürcistan-Türkiye çift ilişkilerinin gelişmesiyle ekonomilerine katkı gerçekleştirmeyi hedefliyor.

İki şirket, beraber uygulayabileceği projeleri belirleyerek yaşama geçirecek, uluslararası demir yolu koridorlarının, intermodal terminallerin yükleme tesislerinin ve yükle alakalı başka altyapıların geliştirilmesi hususu ile alakalı iş birliği yapacak.

BTK hattı üzerinden yük taşıma hacminin kısa vadede 1 milyon tona, orta vadede 3-5 milyon tona çıkarılması, yapılacak taşımaların demir yolu/deniz yolu kombinasyonuyla taşınması planlar arasında bulunuyor.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir