TPAO Akdeniz’i karış karış arıyor

“TPAO 2018 Yıllık Raporu”ndan derlenen verilere göre, şirketin, 2018’de arama ve tetkik ruhsatlarının adedi bir önceki senea göre yüzde 67 artarak 216’ya yükseldi.

Şirket, geride bıraktığımız sene karada açtığı kuyu miktarını 18’den 24’e çıkardı ve toplam 69 kuyuda sondaj gerçekleştirildi.

TPAO, geride bıraktığımız sene 40 bin kilometrekarede havadan gravite-manyetik verisi topladı. Yapılan sismik ve jeolojik çalışmalarda ise denizlerdeki hidrokarbon potansiyeli ile ilgili mühim bilgiler elde edildi.

Bu kapsamda şirket, Akdeniz’de yürüttüğü üç ebatlı sismik arama alanını geride bıraktığımız sene bir önceki senea göre yüzde 41 artırarak 9 bin 342 kilometrekareye yükseltti. Bir önceki sene bu rakam 6 bin 617 kilometrekare olarak kaydedilmişti.

Türkiye’nin kara ve deniz alanlarının hidrokarbon potansiyelini belirleme ederek ekonomiye kazandırmak isteyen TPAO, hareketlerini deniz arama, Trakya arama, Güneydoğu arama, ortak arama ve başka bölge arama projeleri olmak üzere 5 ana hat üstünde sürdürüyor.

DENİZLER UMUT VERDİ

“Milli Enerji ve Maden Politikası” tarafında yol haritası ve asli stratejilerini belirleyen TPAO, Akdeniz ve Karadeniz’in hidrokarbon potansiyelini meydana çıkarmak amacıyla Barbaros Hayreddin Paşa sismik gemisiyle yoğun çalışmalar gerçekleştirdi.

Elde edilen sismik verilerin yorumlanmasıyla, sığ ve derin denizlerde sondaj yapılmasına karar verildi. 2017 sonucunda envantere katılan, 3 bin 650 metre su derinliğine kadar çalışabilen ve 12 bin 200 metre derinliğe kadar sondaj kabiliyeti olan Fatih gemisi ile 30 Ekim 2018’de Alanya-1 lokasyonunda derin deniz sondaj operasyonuna başlandı. Fatih gemisi şu an ikinci sondajına Finike-1 isimli sahada devam ediyor.

Sığ denizlerde ise Kasım 2018’de Doğu Akdeniz’deki ruhsat alanları ortamında yer alan Kuzey Erdemli-1 lokasyonunda platform kurularak sondaj çalışmalarına başlandı.

Ayrıca yarın Türkiye’den uğurlanacak ikinci sondaj gemisi Yavuz’un da temmuz başında KKTC’den alınan ruhsat sahası üstünde ilk sondajına başlaması planlanıyor.

SON 17 YILIN EN YÜKSEK PETROL ÜRETİMİ

TPAO 2018’de ham petrol üretimini 2017’ye göre aşağı yukarı yüzde 10 arttırdı. Buna göre, geride bıraktığımız sene imal edilen 13,5 milyon varil ham petrol, aynı vakitte son 17 senenin en yüksek üretimi oldu.

Bu devrede natural gaz üretiminde de aşağı yukarı yüzde 33 artış sağlanarak, son 10 senenin en yüksek rakamına ulaşıldı. Geçen sene 405 milyon metreküp natural gaz üretildi.

TPAO, ülke ekonomisine daha çok katkı sağlamak ve enerji ithalatını düşürmek amacıyla 5 ülkede 13 projede yer alıyor. Şirket bu kapsamda, Azerbaycan, Irak, KKTC, Rusya ve Afganistan’da operasyonlarına devam ediyor.

Bu arada, geride bıraktığımız sene TPAO doğrulusunda elde edilen devre karı 5,7 milyar lira olarak kayıtlara geçti.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir