TOKİ’den ekonomi ve istihdama katkı

Bulut, yaptığı açıklamada, sosyal konut projeleriyle rastgele bir kar hedefi gütmeden dar gelirli aileleri ev sahibi yaptıklarını ifade etti.

Ekonomi ve istihdama da çok yüksek oranda katkı sunduklarını altını çizen Bulut, “Bu sene bütün projeler amacıyla 16 milyar liralık kaynak oluşturduk ve senenin ilk 5 ayında 5 milyar lira hak ediş ödemesi yaptık.” dedi.

TOKİ’nin dolaylı olarak 250 alt sektörü desteklediğini açıklayan Bulut, “Bakanlığımızın desteği sayesinde yaşama geçirdiğimiz 50 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi kapsamında inşaat çalışmaları sürüyor. Mevcut 287 şantiyeye 140 yeni şantiye daha ekleyeceğiz, yaratılacak istihdamla aşağı yukarı 120 bin şahsa iş olanağı sunacağız.” açıklamasını yaptı.

3,5 MİLYON VATANDAŞ KONUT SAHİBİ OLDU

TOKİ Başkanı Bulut, 16 senede 843 bin 546 konut rakamına erişerek 3,5 milyon vatandaşı 15-20 sene vadelerle konut sahibi yaptıklarını dile getirdi.

Son 16 sene içersinde TOKİ doğrulusunda aşağı yukarı 160 milyar liralık yatırım yapıldığını açıklayan Bulut, TOKİ’nin istikbal dönemde sosyal konut dışında üretim yapmama kararı aldığını anımsattı.

5 Mart’ta başlatılan “50 Bin Sosyal Konut Projesi” başvurularının 19 Nisan’da tamamladığını, kura çekimlerine başladıklarını söylen Bulut, “Kura çekimlerini 21 Ağustos’a kadar tamamlayacağız. Bugün itibariyle 34 projede 15 bin 125 konutun kura çekimi tamamladık. 18 projede 10 bin 271 konutun da ihalesi tamamlandı ve inşaatları başlama adımına geldi. 8 projede ise 1686 konutumuz ihale sürecine girdi.” açıklamasında bulundu.

2023’E KADAR 250 BİN SOSYAL KONUT

TOKİ’nin son senelerde bulunduğu gibi bundan sonra da bütün projelerinde yatay mimari tipinde konut üreteceğini, mahalle kültürünün ön planda tutulacağını açıklayan Bulut, “TOKİ olarak, konut mekanları ve genel kent planlarında, Sayın Cumhurbaşkanımızın meydana koyduğu kentcilik kriterleri doğrultusunda, mahalle kültürünü yaşatacak, vatandaşlarımızı tabiatla buluşturacak, aile, komşuluk ilişkilerini canlı tutacak yatay mimari anlayışıyla konutlar üreteceğiz.” dedi.

Bulut, Bakanlığın hedefleri kapsamında yönetim olarak 2023 senesine kadar 250 bin sosyal konutu yaşama geçireceklerini kaydetti.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir