Son dakika: Yüksek teknolojili ürün ihracatına Eximbank’tan 2 milyar liralık kredi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yazılı açıklamasında, dışalımta büyük bir dönüşüm gerçekleştirdiklerini, amaçlarının yüksek teknolojili ve tasarıma dayalı daha çok dışalıma ulaşmak olduğunu bildirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak doğrulusunda 23 Mayıs’ta İleri, Verimli, Milli Endüstri (İVME) Finansman Paketi’nin açıklandığını anımsatan Pekcan, söz hususu paketle dışalım potansiyeli yüksek ve istihdama büyük oranda katkı veren sektörlere finansman sağlanarak dışalıma desteğin artırılmasının hedeflendiğini dile getirdi.

Pekcan, Türk Eximbank’ın da aynı tarafta 2019 senesi hedefleri amacıylade, yenilikçiliğe ve Ar-Ge’ye dayalı, katma sayısal değeri yüksek, uluslararası piyasalarda “Türk malı” imajını güçlendirecek nitelikteki markalı ürün üretimine destek vermesinin yer aldığına ilgi çekerek, “Türk Eximbank vasıtasıyla bu sene yüksek teknolojili ürün dışalımına Türk lirası cinsinden 2 milyar liralık kredi desteği sağlayacağız. Döviz kredisi cinsinden de Türk menşeli yatırım malı alımlarına yönelik 100 milyon dolar, orta ve yüksek teknolojili ürün ihracına yönelik ise 500 milyon dolarlık destek vereceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

HEDEF YÜKSEK TEKNOLOJİLİ ÜRÜN İHRACATI

Türk Eximbank’ın yeni destek paketinin detayları ile alakalı bilgi veren Pekcan, yüksek teknolojili ürün dışalımı sağlayan firmalara KOBİ koşulu aranmaksızın, bir senea kadar vade opsiyonlarında sahip olunan uygulama ve koşullarda Türk lirası kredi kullandırılacağını anlattı.

Pekcan, halihazırda 2 anapara taksitli 1 sene vade opsiyonu faiz seviyesinın yüzde 17,6 olduğunu anımsatarak, şunları kaydetti:

“Bir senesi geri ödemesiz 3 senea kadar vadeli Türk lirası kredi olanağı getirilerek, faiz oranları 2 sene vadeli devlet tahvili faizinin yüzde 70’i temel alınarak belirlenecek. İhracatçı firmaların, Türk menşeli makine ve ekipman yatırım malı harcamalarını özendirmek hedefiyle kullandırılacak döviz cinsinden orta uzun vadeli dışalıma yönelik yatırım kredileri amacıyla alakalı projelerin gelir yaratma potansiyelleri öneme alınarak azami 3 senesi geri ödemesiz, azami 10 sene vade opsiyonu tanınacak ve bu kredilerde yarım (0,50) puan üstünlük sağlanarak Euribor+yüzde 4,00 faiz seviyesi uygulanacak. Orta ve yüksek teknolojili ürünlerin dışalımını sağlayan firmalara döviz cinsinden orta uzun vadeli işletme sermayesi kredisi, azami 1 senesi geri ödemesiz, azami 5 sene vadeyle ve benzer vadedeki başka kredilere göre 0,25 puan indirim yapılarak Euribor+yüzde 4,25 üzerinden kullandırılacaktır.”

Bakan Pekcan, sağlanan desteklerin önemine işaret ederek, “İVME Finansman Paketi’nin dışalım ayağını daha da kuvvetlendirecek bu desteklerimiz, Türkiye’nin yüksek teknolojili ürün dışalımının artırılması hedefine ve yatırımda sermaye malı tüketimine mühim katkı sağlayacak.” ifadelerini kullandı.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir