Mücadeleye yollardan önce pistte başladılar

Yollara çıkmak amacıyla gün sayan küresel otomobil yapımcılarınin elektrikli otomobilleri, aşağı yukarı 5 senedir pistlerde mücadele halinde.

Formula E adı altında düzenlenen organizasyonda birbirleri ile yarışan yapımcılar arasında, Audi, BMW, Renault-Nissan-Mitsubishi ortaklığı, PSA Grubu markalarından DS ve Mahindra gibi bulunuyor.

Çin’in elektrikli otomobil start-up’ı Nio ve elektrikli otomobiller amacıyla batarya yapan Panasonic de organizasyondaki 11 grup arasında yer alıyor.

Mercedes-Benz ve Porsche’nin de önümüzdeki sene yarışlara katılımı bekleniyor. Gelişmeler, başka yapımcıların de organizasyona katılımını gündeme getirecek gibi görünüyor.

Peki ama, Almanya’nın dört büyük otomotiv üreticisinin de arasında olduğu ana akım markalar, başka motorsporları organizasyonları yerine, namacıyla birbirleri ile yarışmak amacıyla Formula E’yi seçti? Bu bozukluğun cevabını gelin beraber arayalım.

TEKNOLOJİLERİNİ SERGİLİYORLAR

Motorsporları, tarih süresince otomobil markaları amacıyla kendi teknolojilerini gözler önüne sermenin bir yolu oldu.

Formula 1, WRC, Nascar ve Le Mans gibi organizasyonlar, markaların ürettiği otomobillerinin sürat ve dayanaklılık gibi alanlarda geldiği noktayı kamuoyuna göstermek açısında bir vasıta olarak kullanıldı, halen de kullanıyor.

Formula E’de yarışan arabalar da, yapımcıların elektrikli otomobillerindeki teknolojik gelişimi gözler önüne seriyor.

FIA doğrulusunda tespit edilen kurallar dahilinde gerçekleşen yarışlarda, gruplar yeni batarya teknolojilerini ve sahip olunan teknolojilerdeki verimliliği sergileme fırsatı yakalıyor.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir