Memurlara Esnek Mesai Saatleri Müjdesi

Ülkemizde sayısı milyonları bulan memurların merakla beklediği çalışma saatine yönelik düzenlemede son aşamaya gelindi. Taslak metinde vakit Aralıkları belirlendi. Ücret de netleşince memurlar amacıyla elastik çalışma yaşama geçecek.

2016 yılından itibaren yarı vakitli çalışma düzenine kavuşan milyonlarca 4/A’lı çalışan amacıyla elastik çalışma modeli düzenlemesinde mühim ilerlemeler yaşanıyor.

İş ve Sosyal Güvenlik Eksperi Mert Nayır elastik çalışma modelinin detaylarını yazdı. 2016 Yılından itibaren yaşama geçirilen sistem en çok kadın sigortalıların işine yarıyor. Okul çağına kadar çocuklarına bakmak isteyen 4/A’lı anneler yarım gün çalışarak kalan yarım günlerini çocuklarına ayırabiliyor.

Anne Olan Memurlara Avantajlar

Doğum yapan sigortalı çalışan annelerden doğum izni bitimi ardından işyerine dilekçe ile başvuru ederek yarı vakitli çalışma vakitını başlatıyor. Yarı vakitli çalışmada rastgele bir ücret kesintisi olmaksızın şahıslara yarım gün çalışma olanağı sunuluyor. Ücretin yarısı işsizlik fonundan karşılanmaktadır. Yalnız burada ücretin işsizlik fonundan çıkan alanı asgari ücrete göre ödenmektedir. Yani 10 bin lira maaş alıyorsanız 5 bin lirayı işvereniniz ödüyor kalan kısım ise 5 bin lira değil, sahip olunan asgari ücretin yarısı şeklinde ödeniyor.

Çalışılmayan yarım gün amacıyla 2020 senesine göre 49,05 TL ödeniyor. Yarı vakitli çalışma programından faydalanmak isteyen sigortalının son üç senelik hizmet süresinde kesintisiz 600 gün işsizlik sigortası primi bildiriminde bulunmuş olması gerekiyor ve bir ay öncesinden işverene yazılı açıklamada bulunulması koşulu aranıyor.

2016 Yılından bu yana yapılan yarı vakitli çalışma programından memurlar hala faydalanamıyor. 3 Milyonluk memur nüfusunda yarı vakitli uygulamaya geçildiğinde oluşacak iş yükünü kaldıracak bir sistem oturtulmadığından şimdilik meşru olarak uygulanmıyor. Tabi bu kazanılmış hak olarak değerlendirildiğinden mahkemeye giden memurlar bu haktan faydalanabiliyor.

Geçtiğimiz senelerde Güvenlik Genel Müdürlüğünde hizmet veren bir polis memurunun talebinin reddedilmesi neticesi şahıs mahkemeye başvuru etmiş ve bu haktan mahkeme kararıyla faydalandırılmıştı. Yasal bir yasa düzenlemesi bulunmadığından yararlanmak isteyen şahıslar yargı yolu ile bu haklarını kullanabiliyor.

4 senedir bu haktan faydalandırılamayan memurlar amacıyla Çalışma Bakanlığı ve Hükümet yetkilileri kapsamlı bir çalışma hazırlıyor. 80 Milyonluk ülke nüfusunun %3’lük kesimi memur statüsünde bulunmakta ve bu da kurum yetkililerini sıkıntıya sokuyor. Çalışma bakanlığı, yarı vakitli çalışma düzeneğinin uygulanabilirliğini test etmiş fakat düzenin kaldıramayacağını ön görmüştü.

Sürdürülebilir bir yarım vakitli çalışma sistemi programı amacıyla en az 1 milyon memur istihdamı daha yapılması gerektiği belirtiliyor. Bu tarafı de gerektiğince maliyetli olacağından değişik sistemler düşünüldü ve derhal derhal karar adımına geçildi.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir