Konut sorununa da el atan Google, 1 milyar dolarlık yatırım yapacak

ABD’li teknoloji devi Google, San Francisco bölgesinde yaşanan konut hafifletmek amacıyla harekete geçti. Şirket, Silikon Vadisi’ne de ev sahipliği yapan bölümde inşa edilecek yeni konutlar amacıyla 1 milyar dolarlık bir kaynak ayırdığını duyurdu.

Bu yatırımla bölümde 10 sene içersinde 20 bin yeni konutun inşa edilmesi planlanıyor.

Konuyla alakalı olarak resmi blogundan bir açıklama yapan Google’un CEO’su Sundar Pichai, “Bugün Bay Area bölgesi genelindeki konutlara ek 1 milyar dolarlık yatırım yapacağımızı duyuruyoruz” dedi.

Alphabet şirketinin çatısı altındaki Google’ın CEO’su Pichai, blog yazısında şunları ifade etti:

“Öncelikle, önümüzdeki 10 sene boyunca, fazlası şu anda konut ya da ticari alan amacıyla imarlı olan Google’ın en az 750 milyon dolarlık toprağını konut yapımı amacıyla değerlendireceğiz. Bu, orta ve düşük gelirli aileler amacıyla konut seçenekleri de dahil olmak üzere, Bay Area’daki bütün gelir seviyelerinde en az 15 bin yeni evin yapılmasını desteklememizi sağlayacak. İkincisi, 250 milyon dolarlık bir yatırım fonu oluşturacağız. Böylece imar işiyle uğraşanların pazarda en az 5 bin ideal fiyatlı konut birimi inşa etmelerini sağlamak amacıyla teşvikler sağlayacağız.”

1998 senesinde San Francisco’da bir garajda kurulan Google’ın o anki kira gideri, aylık 1700 dolar seviyesindeyken, şu anda şirketin merkezine yakın bölümde tek yatak odalı ufak bir dairenin aylık kirası 3 bin 500 dolardan başlıyor. Artan kira fiyatları da Google başta olmak üzere Silikon Vadisi’nin önde gelen teknoloji şirketlerinde çalışanların hayat koşullarını gerektiğince zorlaştırıyor.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir