Japonya’da uzun yaşayan emeklilerin fazladan 185 bin dolara ihtiyacı olacak

japonya insan ile ilgili görsel sonucu

70 binin üstünde 100 yaş ve üzeri vatandaşı tespit edilen Japonya’da, uzun bir hayat yaşam sürdüren vatandaşlar emeklilik düzenini zorluyor. Japonya’nın Finansal Hizmetler Ajansı’nın (FSA) hazırladığı rapora göre emekli olduktan sonra 30 sene yaşam sürdüren ortalama bir çiftin emeklilik ikramiyeleri ve maaşlarının üzerine, geçinebilmek amacıyla 185 bin dolarlık bir birikime gereksinimi olacak. Söz hususu rapor Japonları parasal olarak emekliliğe hazırlıklı olmaları tarafında uyarmak amacıyla hazırlandı. Fakat raporun yayımlanmasıyla ülkede muhalefet emeklilik düzeninde reformlar yapan Başbakan Shinzo Abe’ye sert eleştirilerde bulundu.

PARA BİTTİKTEN SONRA 20 YIL DAHA YAŞAYACAK

Anayasal Demokratik Parti’nin Lideri Yuki Edano Başbakan Abe’nin yalnızca düzenin istikrarını düşündüğünü, emeklilerin yaşadığı problemler ile ise ilgilenmediğini söyledi. Emeklilik yaşını yükseltmeye hazırlanan Abe ise buna cevap olarak raporun ‘yanlış anlaşıldığını’ ifade etti. Ülkede şu anda 62 olan emeklilik yaşının kademeli olarak 68’e yükseltilmesi planlanıyor. Şu anda Japonlar ortalama 85 yaşına kadar yaşıyor fakat bu rakam her geride bıraktığımız sene yükseliyor. Bunun yanısıra Japonya nüfusu azalan doğurganlık sebebiyle senede ortalama yüzde 0.2 azalıyor. 2015 senesinde devlet yayımlanan bir rapora göre Japonya’da emeklilerin yüzde 54’ü tamamiyle devletten aldıkları emekli maaşıyla geçiniyor. Dünya Ekonomik Forumu’nun yaptığı hesaba göre ise ülkedeki erkeklerin birikimleri tükendikten sonra 15, kadınların ise 20 sene daha yaşaması bekleniyor. Şu anda çalışanların emeklilerinde yeterli gelir ve birikime sahip olmayacak olması Japonya’da ‘rahatsız edici gerçek’ olarak tanımlanıyor ve hükümet sık sık bu gerçeği muhafaza etmekla suçlanıyor.

SORUNUN MİMARI OLARAK GÖSTERİLİYOR

Başbakan Shinzo Abe ise 2004 senesinde gerçekleştirdiği reformlar yüzünden hem düzenin mimarı hem de yaşanan problemlerin sorumlusu olarak görünüyor. Bu sebeple muhalefetin emeklilerle alakalı rahatsız edici gerçeği sakladığı eleştirilerine maruz kalıyor. Son olarak Abe’nin FSA raporunun ‘yanlış anladığını’ söylemesi bu gerçeği saklama çabasının bir parçası olarak görüldü. Halkın Demokrasi Partisi Lideri Yuichiro Tamaki, Başbakan Abe’nin konuyla alakalı yaptığı açıklamayı “Seçim var diye bir bulguyu yalanlamak, reddetmek ya da muhafaza etmek size hükümet olarak itimat kazandırmaz” sözleriyle eleştirdi. Japonlar Temmuz ayında Danışmanlar Meclisi tercihleri amacıyla sandık başına gidecek.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir