İran, Kuala Lumpur 2019 Zirvesi’nde Müslüman Milletler için Ortak Kripto Para Birimi ile Görüştü

Malezya’da devam eden 2019 Kuala Lumpur Zirvesi’nde, İran Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani Müslüman ülkeler için ortak bir kripto para birimi oluşturulması çağrısında bulundu. Bakan ayrıca, Müslüman ülkelerin vatandaşlarına en son teknolojiler konusunda eğitim vermek ve gelecek vaat eden yeni girişimlere yatırım yapmak için ortak girişimlere girmeleri gerektiğini önerdi.

İran, ABD hükümeti tarafından Başkan Trump tarafından ağır bir ekonomik yaptırım altına alındı. Dünyada sadece sekiz ülkenin ticaret yapmasına izin verilen yaptırımlar rejiminden kaçmak için kripto para birimini benimsemeye çalışıyor. Yaptırımlar bankacılık tesislerini ciddi şekilde etkiledi. Şubat ayında, altın destekli stabilcoin Peyman’ı piyasaya sürdü.

Ortak bir kripto para birimi, sadece Müslüman ülkeler arasında bile olsa, yaptırımlara rağmen İran’ın dış ekonomilerle etkileşime girmesine izin vermek için uzun bir yol kat edecek. Venezuela’nın ABD yaptırımlarından kaçmak için kripto para birimini başlattığına dikkat edilmelidir.

İran’ın ortak kripto para birimi teklifi, uluslararası ödemelere egemen olan dolara bir alternatif oluşturacaktı.

Rouhani dışında, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Müslüman ülkeler arasında daha fazla işbirliği önerileri sundu. İslami Bankacılığın büyümesinin ve gelişmesinin önemini vurguladı ve teklifini incelemek için bir Çalışma Grubunun kurulması gerektiğini önerdi.

Erdoğan ayrıca Rouhani ile İslam ülkelerinin teknoloji ve yeniliğe yatırım yapmaları konusunda anlaştı. Türkiye’nin geliştirdiği insansız uçakların dünyanın en iyisi olarak kabul edildiğine dikkat çekti.

Malezya Başbakanı Mahathir Mohammad, bir soruya yanıt olarak, zirvenin katılımcı ülkeler arasında eğitim, bilim ve iş alanlarında somut anlaşmalara yol açacağını söyledi. Ayrıca, istikrar olmadan gelişme olmayacağını da vurguladı.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir