Güney Afrika’nın Enflasyon Seviyesi Hedefe Ulaştı

Analistlerin beklentileriyle eşleşen Güney Afrika enflasyon seviyesi, on yılın en düşük rakamı olan Ekim ayında yüzde 3,7 seviyesinden sonra yüzde 3,6’ya geriledi.

Güney Afrika ekonomisi şu anda kaybedilen bir çizginin ortasında. GSYİH üçüncü çeyrekte daralarak ikinci çeyrekte yüzde 3,2 oranında arttıktan sonra yüzde 0,6 daralmıştır. Güney Afrika hükümeti istihdam seviyesi verilerini yayınladığı için işsizlik oranı da üç aylık dönemdeki en yüksek seviyesini vurdu. İşsizlik üçüncü çeyrekte yüzde 29,1 iken ikinci çeyrekte yüzde 29,1 oldu.

Güney Afrika Rezerv Bankası şu anda enflasyon seviyelerini yüzde 3 ile 6 arasında tutmakla görevli olup, mevcut enflasyon seviyesini merkez bankasının hedefleri ile nispeten iyi ve tutarlı hale getirmektedir. Rezerv Bankası’nın son kararı, nakit faiz oranını Temmuz 2018’den bu yana devam eden yüzde 6,50 olarak değiştirmedi. Kurum, 2020’nin üçüncü çeyreğinde nakit oranını 25 baz puan düşürmeyi bekliyor.

Ekonomik büyüme beklentileri de en iyi durumda değil. Dünya bankası Güney Afrika GSYİH’sini 2020’de yüzde 1’e ve 2021’de yüzde 1,3’e düşürdü. Daha önce tahmin edilenden 0,7 puan daha düşük ve 0,5 puan daha düşük.

Güney Afrika, bu durgun büyüme trendini değiştirmek için ekonomik reformlar uygulamak zorunda kalabilir. Çalışma çağındaki nüfusta beklenen artış göz önüne alındığında, işsizlik seviyeleri artacak ve hükümet Güney Afrika ekonomisinin karşılaştığı zorluklarla başa çıkmaya karar vermedikçe ekonomik büyüme düzelmeyecek.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir