Estonya Merkez Bankası Başkanı’ndan Esneklik Çağrısı

Estonya merkez bankası başkanı Madis Müller, ECB’nin enflasyon hedefi konusunda daha esnek olması gerektiğini söyledi

Reuters’e verdiği demeçte, “Bazı durumlarda,% 2 civarında, belki de şimdiye kadarkinden daha büyük bir esnekliğe sahip olduğumuzu düşünebiliriz,” dedi Reuters’e, “Belki de bu durumda politikalarımıza karşı saldırgan olmamıza gerek kalmayacaktı. Daha esnek olabilir ve bu hedefi herhangi bir fiyatla kovalayamayız ”diye ekledi.

Belirli bir enflasyon hedefi yerine Müller, bankanın bunun yerine bir grup hedeflemesini önerdi. Bakan ayrıca, bankanın enflasyon üzerindeki kontrolünü kaybedip kaybetmediğini belirlemesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

ECB şu anda 2003 yılından bu yana değişmeyen politikasının bir incelemesinin ortasında. Bu incelemenin sonuçlarının gelecek yıl sonuna kadar açıklanması bekleniyor.

Bu arada, Avrupa Merkez Bankası Yetkilisi Benoit Coeure, bir gazeteye mali anlamda koordinasyon eksikliğinin Euro Bölgesi ülkelerini problemlerini çözmek için ECB’ye güvenmesini sağladığını ve ECB’nin siyasileştirilmiş bir varlık haline getirdiğini söyledi.

Coeure, bu siyasi zayıflığın, ECB’ye yansıtılan aşırı beklentilerin arkasındaki ana neden olduğunu açıkladı, bu da bireylerin ve kurumların ECB’yi çok fazla yapmak veya demokratik olmakla suçlanmalarına neden oldu.

“Bazı insanlar ECB’yi çok fazla şey yapmak ve yeterince demokratik olmamakla suçluyorlar, ancak ECB’ye yansıtılan aşırı beklentiler yalnızca siyasi zayıflığın bir yansıması.”

Coeure, en iyi hareket yolunun Euro Bölgesi’nde ortak bir bütçe ve bütçe ile ilgili kararlar verebilecek merkezi bir mali otorite oluşturmak olduğunu vurguladı. Aksi takdirde, bu tür önlemlerin uygulanmamasının sonuçları sendika için maliyetli olacaktır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir