Dolar, Fed öncesi hareketli

Döviz piyasalarında TL’nin hafta başından itibaren dolar ve euro karşısındaki pozitif ayrışması dün de sürdü. Fed’in faiz kararını açıklayacağı toplantı evvel güvercin mesaj beklentisinin ağır basması ve gün ortasında Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Draghi’nin açıklamalarıyla dolar/TL 5.81 TL’ye, euro ise 6.52’ye kadar inmişti.

Draghi, ekonomik görünümde iyileşme olmadığı ve enflasyonun amaçlanan düzeye gelmediği takdirde ek teşviklerin lüzumlu olacağını açıkladı ve daha çok varlık alımı amacıyla alan olduğunu açıkladı.

Draghi ayrıca, ECB’nin vasıta setinde faiz indirimine başvurabileceğini ve negatif faizlerin yan tesirlerini telafi edecek önlemler alabileceğinin altını çizdi.

Haber akışı ardından ECB’nin 10 baz puanlık indirimi fiyatlanırken, euro/dolar paritesi 1.11’li civarlara indi ve dolar endeksi 97.5 üstüne çıktı.

Trump dolar karşısında sayısal değeri düşen euro nedeniyle AB’nin ABD ile rekabette haksız üstünlük sağladığını açıkladı. ABD basınında Fed toplantısı evveli Trump’ın para siyasetini beğenmediği Başkan Powell’ı görevden alabilmek amacıyla yol aradığı haberleri de piyasaları etkiledi.

Buna rağmen, Fed toplantısında faiz indirimi beklentisi yüzde 19’da kaldı ve indirimin istikbal toplantıda gelmesi bekleniyor. Öte yandan, FOMC metninde güvercin mesajların kuvvetlenmesi ön görü edilirken yıl sonuna kadar Fed’in 60 baz puan faiz indirmesi bekleniyor.

TL’nin pozitif ayrışmasını tersine çeviren ise dün gece gelen iki haber oldu.

Avrupa Birliği’nin Kıbrıs sorunu nedeniyle Türkiye’ye karşı ideal tedbirleri değerlendirdiği haberi TL’nin Asya piyasalarında değer kaybetmesine yol açtı.

5.82’den kapanan dolar/TL 19 Haziran gecesi 5.91’e çıkarken, sabah saatlerinde 5.86 TL’de dengelenmiş görünüyor. Euro/TL ise 6.62’lere çıkmasının ardındannda 6.57 seviyesinde seyrediyor.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir