Doğu Ekspresi Seferleri Ne Zaman Başlayacak 2019

Nostaljik bir seyahat yapmak isteyenlerin aklına gelen ilk yöntem olan Doğu Ekspresi seferleri 29 Mayıs’tea tekrar başlatılacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ilk seferini gerçekleştirecek Turistik Doğu Ekspresi’ni, 29 Mayıs’ta Ankara’dan Kars’a uğurlayacak

TCDD Nakiyecilik AŞ’den alınan bilgiye göre, ilk seferine 15 Mayıs 1949’da başlayan Doğu Ekspresi, TCDD Nakiyecilik Genel Müdürlüğü doğrulusunda Ankara-Kars hattında işletiliyor.

Bin 300 kilometrelik parkuru aşağı yukarı 25 saatte kateden tren, yolculuk esnasında 53 istasyonda duruyor.

AMAÇ TURİZMİN ARTIRILMASI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının Doğu Ekspresi’ne olan ilgiyi çoğaltmak amacıyla yaptığı çalışmalar, yolculukların sosyal medyada çok paylaşılması, sıra dışı tatil alternatifi olarak görülmesi ve tur operatörleriyle oluşturulan iş birliğinin de etkisiyle söz hususu seyahat rotasına talep her geride bıraktığımız gün artıyor.

Yoğun talep üstüne Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un girişimleriyle dünyanın en güzel ilk 4 tren rotasından birisinde sefer yapan Doğu Ekspresi’nin yanı sıra “Turistik Doğu Ekspresi” 29 Mayıs’ta seferlere başlayacak.

Turhan ve Ersoy doğrulusunda uğurlanacak olan trenin ilk seferi 29 Mayıs’ta saat 19.55’te Ankara’dan Kars’a gerçekleşecek.

İç turizmin artırılması hedefiyle yaşama geçirilen Turistik Doğu Ekspresi, Ankara’dan pazartesi-çarşamba-cuma günleri, Kars’tan çarşamba-cuma-pazar günleri işleyecek. Ankara’dan giderken Erzincan, İliç ve Erzurum istasyonlarında, dönüş treni ise Sivas’ın Divriği ve Bostankaya istasyonlarında yolcuların tarihi ve turistik yerleri ziyaret edeceği şekilde uzun süreli duracak.

TREN 120 YOLCU KAPASİTELİ OLACAK

Turistik Doğu Ekspresi, 2 hizmet, 1 yemekli, 6 yataklı olmak üzere toplam 9 vagondan oluşacak. Tren 120 şahıs kapasiteli olacak. Tamamı yataklı vagondan oluşacak tren, Ankara-Kars parkurunu 27 saatte tamamlayacak.

Ankara-Kars-Ankara hattında gün aşırı işleyecek tren, Ankara’dan saat 19.55, Kars’tan saat 23.55’te kalkacak.

Biletleri14 Mayıs’tan itibaren satışa yayılan trende tek şahıslik kompartıman ücreti 400 lira, çift şahıslik kompartımanda ise şahıs başı ücret 250 lira olarak belirlendi.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir