Çin ve ABD Arasındaki Ticaret Savaşı Kızışıyor

Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında ticaret savaşı gün geçtikçe kızışmaya devam ediyor. Geçtiğimiz sene özellikle Çin bazı şirketlerine önemli açıda vuran ve zorlu bir duruma sokan ticaret savaşında her iki taraf da yeni stratejiler uygulayarak yaptırımlarını arttırmaya devam ediyor. Eski zamanlarda bilindiği üzere savaşlar tankla, tüfekle ve kılıçla yapılırdı. Ancak artık dönemler ve şartlar değişti ve artık ülkeler bu savaşları ekonomileri ile yapar hale geldiler. Ekonominin ülkeler için ne kadar büyük öneme sahip olduğunu gösteren bu kızışma ile artık savaş taktiklerinin bile değiştiğini söyleyebilmemiz mümkündür. Geçtiğimiz günler Amerika Birleşik Devletleri, Çin’den artık ziraat ürünü almayacaklarını kamuoyuna açıklamışlardı. Sonrasında yaşanan gelişmeler ise Amerika Birleşik Devletleri’nin borsasını vurmuş ve ülke borsası bu senenin en yüksek seviyesine gelmişti.

ABD’nin Sesi’nin derlediği habere göre; ABD başkanı Donald Trump geçen günlerde Çin’in efsunk miktarlarda Amerika ziraat ürünü satın alma vaadini yerine getirmediği sebebi öne sürülerek 300 milyar dolar tutarındaki Çin ürününe yeni gümrük vergisi getirme tehdidinde bulunmuştu.
Çin devlet televizyonu cctv, Çin Ulusal Kalkınma ve Düzeltim Komisyonu’ndan bir yetkilinin Trump’ın kabahatlamalarının mesnetsiz bulunduğunu söylemiş olduğunu aktarmıştı.

Çin’den gelen son adım Washington ve Pekin arasında kızışan ticaret savaşının son olarak aşaması. Çin ABD’nin en değerli ihracat tarım ürünü olan soya fasülyesini dünyada en fazla ithal eden ülke konumunda.
Trump yönetimi Trump’a destek veren seçmen kitlesi arasında yer edinen Amerikalı çiftçilerin ticari anlaşmazlıktan meydana gelen kayıplarını tazmin etmek için 28 milyar dolarlık kaynak ayrıldığını duyurmuştu.
Çin, Amerikan tarim ürünleri alimini durdurdu

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir