ABD, Rusya’ya Uygulayacağı Yaptırımları Açıkladı

 

Amerika Birleşik Devletleri, Rusya’ya uygulayacağı yaptırımlar konusunda birtakım açıklamalarda bulundu. Çok uzun yıllardır aralarındaki rekabetin devam ettiği ülkeler arasında özellikle istihbarat konusunda bazı zamanlar ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Soğuk Savaş dönemindeki kadar olmasa da iki ülke arasında rekabet uzun yıllar daha devam edecek gibi görünüyor.

Mevcut yaptırım paketine göre, Amerika Birleşik Devletleri bankaları bir süre boyunca Rusya’ya gıda veya diğer gıda ürünlerinin satın alınması olayının dışında herhangi bir şekilde kredi veremeyecek. Aynı şekilde Uluslararası finans kuruluşları da Rusya’ya kredi konusunda herhangi bir şekilde destekte bulunmayacaklar.

Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere’de geçen sene yaşanılmış olan çifte taraflı ajan olan Sergey Skripal’in zehirlenerek öldürmesinde baş sorumlu olarak görülmekte olan Rusya’ya konu hakkında  yeni ve önemli yaptırımlar uygulama kararı aldı. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Amerika Birleşik Devletleri’nin almış olduğu bu kararı net bir şekilde provakasyon olarak değerlendirdi.

Amerika Birleşik Devletleri hükumeti, Rusya’ya ilgili olarak yaptırımların ikinci aşamasını da yürürlüğe koydu. Dışişleri Bakanlığından yapılmış olan bilgilendirmeye göre, yaptırımların İngiltere’de geçtiğimiz sene eski bir Rus ajanı olan Sergey Skripal’in zehirlenmesinden dolayı yaptırımların Rusya’ya karşı uygulandığını belirtti. Bunun yanında Rusya’nın, Amerikan “Biyolojik ve kimyasal silah kontrolü ile ilgili kanunu” kapsamında koruma sağlayamadığı da belirtildi. Rusya’ya yapılan yaptırımlar ile uluslararası finans kuruluşlarının herhangi bir şekilde Rusya’ya kredi vermeyecek. Amerika Birleşik Devletleri bankaları, Rusya hükümetine gıda konuları dışında herhangi bir şekilde kredi vermeyecek.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir