17 Yıl sonra tekrar piyasaya sürüldü ve hemen tükendi

2019 Yılına damgasını vuran Toyota Supra modeline ait incelemeleri yazımızda bulabilir ve bu harika arabanın şaşırtıcı özelliklerini görebilirsiniz.

Japon yapımcı Toyota’nın 17 sene aradan sonra yinedan ürettiği Supra modeli, şimdilik yollara çıkmadan tükendi. 2019’da teslim edilecek 900 adetlik satışın tamamlandığı bildirilirken, 2020 senesinde satışa sunulacak vasıtalar amacıyla de 2 bin bireyin sıraya girdiği açıklandı. BMW Z4’ün platform kardeşi olan 5’inci kuşak Supra’da, altı silindirli 3 litrelik bir motor vazife yapıyor.

Toyota’nın uzun bir aradan sonra yine ürettiği spor otomobili Supra, beşinci nesli ile yollara geri döndü.

Arkadan itişli olarak imal edilen Supra’nın, 6 silindirli motoru ile satışa çıkacağı açıklandı.

Toyota’dan oluşturulan bildirime göre, 2019 senesi içersinde teslim edilecek 900 adetlik satış tamamlanırken, 2020 senesinde satışa sunulacak vasıtalar amacıyla de 2 bin şahıs sıraya girdi.

Otomobilin ilk 900 sahibine özel bir oluşuma giden Toyota’nın, bu müşterilerine yönelik “Supra 900 Kulübü”nü kurduğu belirtildi.

Buna göre, Supra 900 Kulübü üyelerinin, 1’den 900’e kadar kendisine ait bir üye numarasına sahip olacağı bildirildi.

Kulüp üyelerinin Nürburgring 24 Saat yarışı ve Goodwood Hız Festivali gibi etkinliklere otomobilleri ile beraber çağrı edilecekleri bildirildi.

5’inci kuşak Supra’nın, Toyota’nın yarış takımı “Toyota Gazoo Racing” doğrulusunda tasarlanan ilk global GR modeli bulunduğu ifade ediliyor.

Geçtiğimiz senelerde daha heyecan verici otomobiller üreteceklerini aktaran Toyota Başkanı Akio Toyoda’nın, geliştirme aşamasından itibaren Supra modeline ehemmiyet verilen ve testlerini bizzat kendi gerçekleştirdiği belirtiliyor.

GR Supra ile alakalı açıklamalarda tespit edilen Akio Toyoda, “Supra benim amacıyla kalbimde yatan eski bir arkadaş gibi. Diğer yapımcılar güzel prototiplerini meydana koyarken ben bundan sonra üretimde olmayan eski bir Supra kullanıyordum. O vakitler Toyota’nın yeni Supra üretme gibi bir planı yoktu. Ama tutkulu Supra fanları gibi, ben de samimi içe onun yinedan üretilmesini istiyordum” dedi.

Supra’nın değişik pazarlarda değişik donanımları bulunuyor.

Supra’nın, Avrupa’da ise standart olarak 19 inç alaşım jantlarla satışa sunulacağı belirtildi.Otomobilin dış tasarımında bir önceki jenerasyondan izler görünsede, iç mekanda platform kardeşi BMW Z4’ten tanıdık kumanda elemanları göze çarpıyor.

Toyota GR Supra’nın kaputunun altında ise, çift salyangozlu turbo beslemeye sahip altı silindirli 3.0 litre bir motor vazife yapıyor.

340 beygir ve 500 Nm tork yapan ünitenin, sekiz ileri otomatik şanzımanla eşleştirildiği bildirildiOtomobilin, 0’dan 100 km/s sürate ise 4.3 saniyede erişebildiği kaydedildi.

Supra’da, direksiyon, gaz pedalı, fren basıncı, motor ve lastik sürati ile yalpa seviyesi elektronik denetim ünitesi doğrulusunda gözlemleniyor.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir